TRİPSİLER

 YAPRAK TRİPSİ,

Tomurcuklar açtıktan hemen sonra beslenmeye başlar. Bunlar, marul yaprak bitki özsuyunu emerek, çiçek dökümü ile verim düşüklüğüne, meyvenin küçük olmasına, düzensiz olgunlaşmasına, bronzlaşmasına ve şekil bozukluğuna neden olarak, ürünün pazar değerini düşürmektedir.

TRİPSLERİ, kıyı şeridine yakın yerlerde bulunur. Kıyı kesiminde ocak ayı dışında tüm yıl boyunca, iç bölgelerde ise mart-eylül döneminde görülürler. Tripsler, rüzgârın da yardımıyla uzun mesafelere taşınır.
YAPRAK TRİPSİ için doğrudan kimyasal mücadele önerilmesi yerine, diğer zararlılar (Kırmızı örümcek, Yaprakbiti vb.) ile entegre edilmesi ana hedef olmalıdır. Çabuk direnç geliştirmeleri nedeniyle, bilinçsizce ve yoğun ilaç kullanımından kaçınılmalıdır.Bunun yerine gerek ürünlerde gerekse toprakta kalıntı bırakmayan organik ilaçlara yönelmekte yarar vardır.Bunu için çiçek tripsine en uygun organik maddelerdir..

Organik bir çiçek tripsi aktifi olduğundan, zamanla çiçek tripslerinin bu ürüne bağışıklık kazanma ihtimali yoktur

Mücadele

MMS Plus Kullanımı:

1 litre 2500 ppm MMS Plus 100 litre su ile karıştırlarak her türlü sebze,meyve ve süs bitkisine püskürtülür. Her türlü bitki hastalığına sebep olan bakteri, virüs ve mantarlar yok eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir