KİRAZLARDA ENASYON HASTALIĞI

Bu hastalık birkaç virüsün bir arada enfeksiyon yapması sonucunda ortaya çıkar. Bu hastalığa yol açan virüsler:

Raspberry ringspot nepovirus ve Arabis mosaic nepovirus’dur. Aynı zamanda;

Raspberry ringspot nepovirus ve Cherry leaf roll nepovirus, Raspberry ringspot nepovirus ve Prune dwarf ilarvirus, Arabis mosaic nepovirus ve Prune dwarf ilarvirus, Prune dwarf ilarvirus ve Strawberry latent ringspot’un birlikte enfeksiyonları sonucunda bu hastalık ortaya çıkmaktadır.

Belirtisi: Bu hastalıkla bulaşık kiraz yapraklarının çoğunda belirti görülür. İlk belirtileri sarı yeşil lekeler şeklinde başlar. Mevsim başında yapraklar normal görülür. Daha sonra daralır ve hafifçe dalgalı bir görünüm alır. Yaprağın bir tarafı daha dardır, böylece yapraklar bükük görünüm alır. Aynı zamanda asimetrik bir gelişme gösterir. Hastalığın tipik ve teşhistik olan en önemli belirtisi ise yaprak alt yüzeyinde oluşan enasyon belirtisidir. Orta damardan oluşarak başlayan bu belirti yan damarlar boyunca yaprak kenarlarına doğru gelişir. Bulaşık yapraklar gevrek olup, çabucak kırılır. Bulaşık ağaçların yaprakları geç oluşur. Sürgünlerin boğum araları kısalarak rozetimsi bir görünüm alır. Tomurcuklar iyi bir şekilde gelişmez. Sürgünler yavaş gelişerek dallar ölür. Meyveler geç olgunlaşır ve meyve sapı kısa olur. Meyveler uzunumsu görünür. Dolayısıyla verim düşer. Şiddetli yaprak deformasyonu olduğunda gelişmede gecikme olur.

Nasıl Bulaşır?

Hastalığa yol açan virüsler aşı kalemi ve aşı gözü ile taşınırlar. Bunun yanında çoğu (nepovirus olanlar) toprakta yaşayan nematodlar ile bazıları da (ilarvirus olanlar) polen ile de taşınırlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir