SALATALIKTA FUSARİUM KÖK ÇÜRÜKLÜĞÜ HASTALIĞI

SALATALIKTA FUSARİUM KÖK ÇÜRÜKLÜĞÜ HASTALIĞI,tepe ve kök çürüklüğü ve bilhassa kazık kök çürüklüğü ile başlayan, aşırı bir ürün kaybına neden olan toprak kaynaklı fungal bir hastalıktır.Belirtileri olarak,genellikle ya bileşik yaprağın bir kesiminde ya da bitkide tek taraflı olarak görülür. Solgunluk belirtileri alt yapraklardan başlar ve yukarı doğru ilerler. Yaprakların alt kısımlarından yukarıya doğru sararması ile karakterize edilir. Yapraklarda genel bir sararma başladıktan sonra solgunluk tüm sürgünlerde görülür. Hasta bitkilerin kök sistemi kahverengileşir, alt kısımdaki iletim demetleri esmerleşir.

SALATALIKTA FUSARİUM KÖK ÇÜRÜKLÜĞÜ HASTALIĞI,spor olarak toprakta uzun süre canlılığını koruyabilmektedir. Genellikle düşük sıcaklıklarda gelişir.Öncelikle bitkinin genç kısımlarında iç doku kararmalarına ve ölü dokuların oluşmasına neden olur. Genç dokularda oluşan bu belirtiler virüs belirtilerine benzer. Çiçeklerde de nekrotik belirtiler görülebilir. Toprak üstü belirtileri tek bir dal ile sınırlı kalabilir. Yan kökler üzerinde 1-3 cm uzunluğunda koyu kahverengi lekeler oluşur.

Mücadelesi Nasıl Olmalıdır? 

MMS Plus Kullanımı:

1 litre 2500 ppm MMS Plus 100 litre su ile karıştırlarak her türlü sebze,meyve ve süs bitkisine püskürtülür. Her türlü bitki hastalığına sebep olan bakteri, virüs ve mantarlar yok eder.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir