Bakteriyel Kanser

Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis
Bakteriyel Kanser

Etmenin genel özellikleri : Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis =Corynebacterium michiganense pv.michiganense (S.) Jen.bakterisi tohum üzerinde ve içerisinde taşınır. İnfekteli bitki materyalleri, yabancıotlar ve alet-ekipman üzerinde uzun süre canlı kalabilir. Hastalık etmeni olan bakteri fide işleme ve sulama sırasında tohum yataklarında yayılabilir. Yetiştirme alanlarında ise bulaşık aletleri ve sulama suyu ile sağlıklı bitkilere taşınır, bitkiler her dönemde hastalık etmeni ile bulaşabilir.

Domateste Belirtileri:
Yaprak: Hastalığın ilk dönemlerinde, yaprakcık solgunluğu, yaprak kenarları yukarı doğru kıvrılır ve zamanla kahverengiye döndüğü görülür. Yaprakların ana damardan itibaren bir tarafı normal olarak görülürken, diğer yarısının solgunluk göstermesi en bariz bir belirtidir. Daha sonra ise etkilenmiş yapraklar kahverengiye döner, solar ve ölürler.

Meyve: Meyveler infektelendiğinde, kahverengi merkezli ve beyaz haleli lekelere sahiptir.
Gövde: Etkilenmiş gövdelerde uzunlamasına çizgi şeklinde bir renk rengi bozulması ya da kanserlere sahip olabilir. Gövde ve yaprak saplarında iletim dokuları genellikle sarı renk ile kırmızı kahverengi karışımı şeklinde renk alır. Bu renkleneme çoğunlukla gövde ve yaprak sapınını birleşme yerinde ortaya çıkmaktadır. Gövde kırıldığında, genellikle öz kısmı iletim dokularının bozulması nedeniyle dışarı çıkarılılabilir. İnfekteli tohumlardan yetişen bitkiler hızla solar ve ölürler ya da meyve oluşturmazlar. Şaşırtma esnasında ise budanan fideler tarla ya da seraya şaşırtılıncaya kadar simptom göstermeyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir